Satellite Tracking: Cadmus

Cadmus, kontrol mühendisliği eğitiminde kullanılmak üzere tasarlanmış bir çevrimiçi donanım benzetimi (Hardware-in-the-Loop Simulation) uygulamasıdır.

Yaygın eğitim yaklaşımında öğrenciler kontrol denklem ve algoritmalarını belli başlı yazılım paketleriyle tasarlayıp analiz eder. Ancak bu analiz çoğunlukla sayısal değerlerin ve grafiklerin yorumlanması şeklinde gerçekleşir. Cadmus, öğrencilere tasarladıkları kontrolcüyü gerçeklemeleri ve 3 boyutlu sistem modeli üzerinde kontrolcü ve sistem davranışını gözlemeleri için olanak tanır. Bu sayede söz konusu analizde ortaya konan çokluklara somut bir anlam kazandırılır ve öğrencinin tasarım aşamasında yaptığı seçimlerin etkilerini daha net olarak kavraması sağlanır.

Cadmus’un başlıca nitelikleri arasında,

  • Üç boyutlu sistem modeli
  • RS-232 üzerinden gömülü kontrolcüyle haberleşme
  • C# ile çevrimiçi kontrolcü gerçekleme imkânı
  • Sistem değişkenlerinin takibi ve dosyaya kaydedilmesi
  • Kontrolcüden gelen ayıklama mesajlarının görüntülendiği konsol

bulunmaktadır.

Cadmus, ODTÜ Makine Mühendisliği bölümünde Yrd. Doç. Melik Dölen ve Yrd. Doç. A. Buğra Koku danışmanlığında yaptığım yüksek lisans çalışmalarım sırasında, yörüngedeki bir uyduyu takip eden bir antenin iki eksende kontrolünü ele alan bir sistemle birlikte geliştirildi. 2008’de ME534 kodlu Computer Control of Machines dersinin final projesinde kullanılmaya başlandı.

Daha fazla bilgi için Cadmus ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz:

Satellite Tracking: Cadmus